20 czerwca br. miało miejsce uroczyste zakończenie trzyletniego projektu Herbarium Pomeranicum. Zaprezentowano osiągnięcia oraz przedstawiono plany dalszego rozwoju. W ramach promocji projektu został otwarty Zielony Przystanek przy ul. Felczaka 3c.

 

Zespół Uniwersytetu Szczecińskiego podsumował projekt Herbarium Pomeranicum, który trwał ponad 3 lata i brały w nim udział 4 pomorskie herbaria, w tym 2 z naszej uczelni. Badacze podkreślali posiadanie aż 468 tysięcy zdigitalizowanych i udostępnionych cyfrowo okazów.

Szacuje się, że w Polsce jest około 4 milionów okazów zielnikowych. Zdigitalizowanych w tej chwili jest około 1,5 miliona z tego 468 tysięcy u nas, czyli można powiedzieć, że 1/3 wszystkich zdigitalizowanych okazów herbariów została zrealizowana przez nasz projekt” — mówi koordynator projektu realizowanego na Uniwersytecie Szczecińskim, prof. dr hab. Agnieszka Popiela.

Wirtualne Herbarium Pomeranicum zawiera kolekcje zielnikowe, dane o stanowiskach gatunkach roślin, grzybów, mszaków, porostów, okrzemków oraz materiały genetyczne z 4 pomorskich zielników: Herbarium Stetinense i Szczecińskiej Kolekcji Diatomologicznej z naszego uniwersytetu, oraz Herbarium Slupensis z Akademii Pomorskiej w Słupsku, i Herbarium Universitatis Gedanensis z Uniwersytetu Gdańskiego. Wśród zbiorów znajdują się okazy z XIX w., szereg roślin wymarłych i zagrożonych wyginięciem oraz rośliny z innych krajów w tym z Korei Południowej.

Wirtualne herbarium można odwiedzić pod tym linkiem: https://herbariumpomeranicum.pl