Noc Biologów 2023

Pracownicy i Studenci Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego zapraszają wszystkich pasjonatów przyrody do udziału w kolejnej edycji ogólnopolskiej akcji „Noc Biologów”, która obędzie się 13 stycznia br. Tegoroczne hasło przewodnie to „Woda – źródło życia – teraźniejszość i przyszłość”.

Uczestnicy wydarzenia dowiedzą się wiele fascynujących ciekawostek na temat wody. Poznają osobiście skorupiaki planktonowe oraz dennych mieszkańców zbiorników. Dowiedzą się m.in. gdzie żyją i co porabiają ważki zanim natura doda im skrzydeł i czy akurat to, że są tam gdzie są, to dobrze świadczy o jakości wody czy wręcz przeciwnie? Co jeszcze pływa w rzece czy jeziorze lub siedzi przyczajone na dnie? Czy mamy się czego obawiać? Więcej szczegółów na warsztatach laboratoryjnych poświęconych badaniom mikrobiologicznym wody oraz pokazie: „Pasożyty w wodzie”.

Dodatkowo, będzie można się dowiedzieć, że Szczecin ma własną „Amazonię”, będącą plątaniną kanałów, dzikich zakątków, zamieszkałą przez rzadkie gatunki zwierząt, a przede wszystkim ptaków. Zainteresowanych tematem zapraszamy na prezentację multimedialną poświęconą Międzyodrzu, bo o nim mowa, połączoną z bogatą dokumentacją fotograficzną tego regionu.
Proponujemy też dać się „wciągnąć” w torfowiska – poświęcić chwilę uwagi tym fascynującym ekosystemom, należących do jednych z najszybciej zanikających w naszej strefie klimatycznej. Będzie można poznać je bliżej oglądając alegaty zielnikowe.

Podczas Nocy Biologów będzie poruszany także temat katastrofy ekologicznej na Odrze. Zaprezentowany zostanie wykład „Co dalej z Odrą”, podczas którego będzie można zadawać pytania ekspertowi w tej tematyce. Zapraszamy również do obejrzenia dwóch wystaw. Jedna poświęcona jest wybranym grzybom leczniczym i trującym, które możemy spotkać nie tylko podczas jesiennego grzybobrania. Druga, to wystawy szkła laboratoryjnego – podstawowego wyposażenia każdego laboratorium. Poznacie historię szkła oraz o jego przeznaczenie: czy zlewka służy do zlewania zlewek? a bagietki czy to coś co można zjeść? O tym i o wielu innych ciekawych przykładach będzie można dowiedzieć się podczas zwiedzania.

W programie wydarzenia nie zabraknie również bardzo popularnych wykładów m.in. na temat dobierania się ludzi w pary, śmiechoterapii z pokazem kilku technik śmiechoterapeutycznych. W tym dniu będzie także okazja do odwiedzenia nowocześnie wyposażonych laboratoriów, poznania techniki badawczych jakimi posługują się na co dzień naukowcy, a także do samodzielnego wykonania doświadczeń i  zaobserwowania ciekawych zjawiska.

Organizatorzy przygotowali łącznie ok. 20 zajęć w formie warsztatów, pokazów, laboratoriów o charakterze obserwacyjnym jak i doświadczalnym. Będzie możliwość m.in. samodzielnego wykonania preparatów mikroskopowych z bakterii, lub „własnoręcznie” oznaczyć grupę krwi.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem wydarzenia na ogólnopolskiej stronie Nocy Biologów.

Zajęcia stacjonarne będą prowadzone wyłącznie dla osób wcześniej zarejestrowanych. Chętnych do uczestnictwa w tym wydarzeniu prosimy o zapoznanie się z regulaminem:

Regulamin Nocy Biologów 2023

W imieniu głównego organizatora wydarzenia, jakim jest Instytut Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego, zapraszamy do udziału.